Miło nam poinformować, iż do naszego Laboratorium dołączyła prof. Nataliya Chernysh

Nataliya Chernysh  jest Profesorem Katedry Socjologii Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Iwana Franki oraz Wiceprezes Towarzystwa Socjologicznego Ukrainy. Profesor  Chernysh  brała ostatnio udział w Zjeździe Socjologicznym w Warszawie i prezentowała referat pt. Ukraińska socjologia okresu wojny rosyjsko-ukraińskiej: stan i perspektywy rozwoju. Treść referatu niebawem ukaże się w Laboratorium.

Profesor Nataliya Chernysh zdobyła doświadczenie badawcze i dydaktyczne na uniwersytetach w USA i Kanadzie — w latach 1989 i 1990 przebywała na stażu naukowym w Canadian Institute of Ukrainian Studies oraz na Wydziale Socjologii University of Alberta (Edmonton, Kanada). W 1993 — praca dydaktyczna w Centrum Studiów Rosyjskich i Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Michigan (Ann Arbor, USA). W 1997 wykładała na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Kansas (Lawrence, USA) jako profesor honorowy, laureat nagrody naukowej Fulbrighta. W 1999 kontynuowała nauczanie na tej samej uczelni. W 2000 roku prowadziła działalność badawczą wspólnie z socjologami z University of Kansas.

W 2002 roku zdobyła nagrodę naukową Fundacji im. I. Kolyaski i przygotowała trzecie wydanie swojego podręcznika w Kanadyjskim Instytucie Ukrainistyki na Uniwersytecie Alberta. W 2005 roku podczas stażu naukowego na University of Kansas brała udział w opracowaniu wspólnego programu magisterskiego z zakresu studiów północnoamerykańskich.

Profesor Chernysh  zajmuje się historią światowej i ukraińskiej myśli socjologicznej, procesami i zjawiskami etniczno-narodowymi i politycznymi we współczesnej Ukrainie, kształtowaniem się tożsamości społecznych i etnicznych. Jest autorką ponad 70 prac naukowych, w tym monografii i podręczników. Obszar zainteresowań naukowych: socjologia teoretyczna, historia socjologii ukraińskiej i obcej, etnoscjologia i socjologia narodu, rozwój procesów etnicznych we współczesnym społeczeństwie ukraińskim, socjologia regionalizmu, socjologia tożsamości, socjologia globalizacji.